Kopřiva je bylinkou, které se zpravidla vyhýbáme obloukem. Nechceme se přece popálit a dlouhé hodiny si škrábat svědivé pupínky, které na pokožce po popálení kopřivou vzniknou. Odborníci však řadí, abychom se kopřivě (zejména tedy kopřivě dvoudomé) nevyhýbali. Účinky kopřivy totiž znali už před tisícovkami let. Když se budeme kopřivě vyhýbat, nezjistíme, jaké jsou její zdravotní benefity a nebudeme moct z nich čerpat.
Sázet na sílu bylin se vyplatí. Je to nejen efektivnější, ale také daleko levnější alternativa v porovnání s předraženými farmaceutickými produkty, které mnohdy ani nejsou účinné. Co se týče zmiňované kopřivy, jedná se o skvělého pomocníka při hubnutí. Společně s kontryhelem se řadí mezi bylinky na hubnutí. Také je to bylinka na odvodnění i pomocník, který podporuje růst vlasů.
O kopřivě:
V současné době se můžete setkat s celou řadou druhů kopřiv. Existuje okrasná kopřiva, které se také říká africká kopřiva, dále také kopřiva dvoudomá, což je ta, na kterou nejčastěji narážíte v přírodě při procházce lesem či loukou. Zatímco africké okrasné kopřivy zútulňují interiér, kopřiva dvoudomá ulevuje od řady zdravotních problémů a je dobré ji pěstovat na své bylinkové zahradě.
O zdravotních benefitech kopřivy věděli už ve starověkém Řecku. Právě zde žilo mnoho lékárníků a botaniků, kteří si kopřivu nemohli vynachválit. Poté se pochvaly kopřivy objevovaly i v herbářích babiček počátkem třináctého století a od té doby se kopřiva svými zdravotními účinky stále více zapisuje do povědomí lidí.
Co z kopřivy sbíráme
V souvislosti s užíváním kopřivy se nabízí otázka, co z kopřivy všechno sbíráme. Dalo by se říct, že kopřiva je jedlá celá. Zatímco z listů se vaří čaje, z natě se vyrábí léčivá tinktura. Semínka kopřivy jsou taktéž léčivé stejně jako kořen kopřivy, který se sbírá buď pozdě na podzim, nebo brzy na jaro.
Při sběru kopřivy klaďte důraz na jednu věc, a sice na to, abyste rostlinu sbírali pouze z čistého prostředí, které je vzdálené silnicím, dálnicím, také továrnám nebo železnicím.
Využití kopřivy
Rozhodli jste se vyzkoušet sílu kopřivy, která roste pravděpodobně ve vaší bylinkové zahrádce nebo jako plevel u plotu? Možností využití kopřivy je celá řada. Je libo kopřivový čaj nebo kopřivová koupel nohou?
Čaj z kopřiv
Pití kopřivového čaje uleví od celé spousty zdravotních neduhů. Na jeho přípravě navíc není nic složitého nebo těžkého. Jen se vylouhují spařené lístky bylinky, které předtím netrháme na zahradě nebo v lese či na louce.
Kopřivová koupel nohou
Dopřát si po dlouhém dni relax, to je na programu dne každého z nás. Doporučujeme udělat si kopřivovou koupel nohou, která doslova vyžene únavu z dolních končetin rychlostí blesku.
Další využití kopřivy:
- Odvar z kopřivy
- Kopřivový sirup
- Šťáva z kopřivy
- Kopřivový výluh na vlasy
Účinky kopřivy
Kopřiva na vlasy, hubnutí i odvodnění – to je jen hrstka toho, co kopřiva dokáže. Účinky kopřivy tím však ani zdaleka nekončí. Víte, co dalšího kopřiva dokáže s lidským tělem?
Při léčbě revmatismu
Mezi účinky kopřivy patří úleva od revmatismu. Pokud vás trápí revmatismus nebo jiné oběhové potíže, je načase se pustit do léčby s pomocí této (pro někoho možná obyčejné) bylinky. Kopřiva totiž umí vyvolat reakci, při které dojde ke zvýšenému prokrvení v místech, kde vás problémy sužují. Jen se stačí kopřivou v daném místě šlehnout a protrpět svědění, ke kterému dojde.
Čistí krev
Asi tím nejznámějším faktem je, že kopřiva čistí krev. I proto je součástí různých detoxikačních kůr. Kupříkladu pokud podstupujete detox organismu během jara či zimy, doporučuje se popíjet kopřivovou šťávu (stačí dvě polévkové lžíce z rána a v podvečer). Pokud vám kopřivová šťáva zrovna nechutná, můžete si lístky bylinky přidat do salátu. Nebo si z ní připravte čistící kúru, která je také velice efektivní.
Proti chudokrevnosti
V souvislosti s krví se nabízí ještě jeden fakt – kopřiva zabraňuje chudokrevnosti. Umí zlepšit krvetvorbu, tudíž na vás problémy týkající se nedostatku červených krvinek nemůžou. Že jste si zrovna při běhu způsobili anémii? Je načase si dát “po štamprli” kopřivové šťávy.
Další účinky kopřivy:
- Účinná pomoc proti kašli
- K podpoře růstu vlasů
- Úleva při infekci močových cest
- Pomoc při léčbě ledvinových kamenů
- Odstraňuje potíže s prostatou
Co umí semínka kopřivy?
Jak již bylo zmíněno, kopřivu lze použít prakticky celou. Užitečná je nejen její nať, ale také kořeny, dále pak listy nebo semínka. U oněch semínek ještě chvíli zůstaňme. Právě nad nimi se dlouhá léta slétávali vědci a zjišťovali, jaká síla se v nich ukrývá nebo co konkrétního dokážou.
Průzkumy a vědecká bádání odhalili, že semínka kopřivy jsou jedním z nejlepších aforiziak na světě. Stačí si je přimíchat do ovesné kaše, tvarohu nebo jogurtu, případně do müsli nebo salátu a během chvilky vyženou z těla veškeré vyčerpání. Zabraňují snížené výkonnosti, zlepšují paměť a podporují také sexuální apetit.
Kopřiva napříč staletími
V minulosti se kopřiva používala zejména na pročištění žaludku. Pokud byste hledali v historických pramenech, zjistili byste, že na ni nedali dopustit hlavně u Hitdegardy z Bingenu. Zatímco dnes je to účinný lék hlavně při revmatismu, dříve se kopřiva používala i při psím kousnutí. Lidé věřili, že ulevuje od rakovinových vředů a také že ulevuje od nemocných průdušek.
Co je velice zajímavé, je to, že se kopřiva na růst vlasů používala už dávno v minulosti. Tehdy se však nepřipravovaly čaje nebo odvary, ale spíše se volila ona drastičtější činnost – šlehání kopřivou. Díky šlehání kopřivou (což se dnes používá jenom při léčbě revmatismu) se zjistilo, že kopřiva blahodárně působí i na klouby kolen a prstů.