Sirup z rýmovníku: Jak nám prospívá a jak ho vyrobit?

Rýmovník je příjemná, aromatická bylinka, na kterou dnes narazíte v každé druhé české domácnosti. Roste doslova rychlostí blesku, proto se pěstitelé ptají, jak rýmovník využít? Nejčastěji se vyrábí sirup z rýmovníku, mast z rýmovníku nebo čaj z rýmovníku. Pozastavme se však nad tím prvním zmíněným, tedy nad sirupem. 

Na co je dobrý sirup z rýmovníku?

Rýmovník, i když se na první pohled tváří zcela obyčejně a nenápadně, je doslova zázračný. Jeho zdravotní benefity neznají konce. Pokud si z něj připravíte sirup, budete mít účinný lék nejen proti rýmě a nachlazení. 

Na rýmu a nachlazení

Síla rýmovníku zabíjí veškeré nachlazení i rýmu jako takovou, která dokáže pořádně potrápit. V případě užívání sirupu z rýmovníku vyvrátíte staré známé pořekadlo, že léčená rýma tvrdá týden, neléčená sedm dní. Je však třeba začít sirup užívat už v době, kdy vás začne svrbět nos a kýchání bude prakticky na denním pořádku. 

Rýmy se díky rýmovníku zbavíte i tak, že rozemnete lístky mezi prsty a vůni budete inhalovat. Silné aroma připomínající oregano umí totiž uvolnit dýchací cesty. Příjemnější a sladší je však zmiňovaný sirup z rýmovníku, který si připravíte během pár dnů.

Plný zdraví prospěšných živin

Ať už si sirup z rýmovníku přidáte do čaje, do vody nebo do zdravé snídaně skládající se z jogurtu nebo müsli, v každém případě tím potěšíte své tělo. Dodáte mu totiž živiny, které ke svému správnému a bezproblémovému životu potřebuje. Rýmovníkový sirup, respektive rýmovník jako takový je bohatý na omega-6 mastné kyseliny, které tělo sice potřebuje, ale které si bohužel neumí vytvořit nebo dodat samo. Živina je nadmíru potřebná při léčbě artritidy. Umí také snižovat bolesti spojené se zmíněnou nemocí. 

Rýmovník taktéž obsahuje spoustu vitaminů, konkrétně vitamin A a vitamin C. Zatímco vitamin A podporuje zdravý zrak, vitamin C je známý pro své antioxidační vlastnosti a pro svůj um posílit imunitní systém člověka. 

Na vysokou horečku

Domácí sirup z rýmovníku užívejte i ve chvíli, kdy vás trápí horečka. Rýmovník totiž umí snížit horečku, a to tak, že stimuluje žlázy produkující pot. Tím dojde k ochlazení těla a ke snížení zmiňované horečky, která vás trápí možná už pár hodin. Sirup si přidávejte do čaje například při chřipce nebo angíně.

Pro zdraví ledvin

Věděli jste, že rýmovník (ať už ho užíváte formou medu nebo rymovníkového sirupu) zlepšuje zdraví ledvin? Je to totiž báječné diuretikum. Odstraňuje z těla škodlivé toxiny i přebytečnou sůl. Navíc stimuluje močení.

Jak vyrobit sirup z rýmovníku

Ptáte se, jak vyrobit sirup z rýmovníku? Receptů se na internetu najde celá řada, který je ten nejlepší? My jsme pátrali, zkoušeli a vybrali jsme ten, který nám nejvíc chutná. Vyzkoušíte ho taky? 

Co budete potřebovat:

  • 40 lístků rýmovníku
  • Litr vody
  • Citron (stačí jeden)
  • Pomeranč (stačí jeden)
  • Kilo cukru krupice

Postup: 

Recept na sirup z rýmovníku není nijak složitý. Prvním krokem je omytí listů rýmovníku, poté je natrhané vložte do hrnce (když je natrháte, rychleji pustí své silné aroma a účinné silice). Poté si připravte citrusy – pořádně je omyjte a nakrájejte na kolečka. Citrusy vložte do hrnce a směs zalijte horkou vodou. Nechte dva dny odstát s přiklopenou poklicí v pokojové teplotě. 

Po osmačtyřiceti hodinách směs přeceďte a nasypte do směsi cukr. Za občasného míchání přiveďte k varu a nechte zredukovat. POZOR – směs se nesmí vařit na příliš prudkém plamenu. Stačí, když budou bublinky stoupat ode dna. Tímto stylem vaříme zhruba hodinu, respektive do doby, kdy se směs nezredukuje o třetinu. To poznáte tak, že její hustota se už sirupu nápadně podobá. 

Posledním krokem je přelití horkého sirupu do lahví nebo nádob, které jste předtím nechali pořádně omýt a vyvařit v myčce na nádobí. Po uzavření lahví se sirupem je skladujeme v chladu čili ideálně ve spíži, komoře nebo ve sklepě.

Jak užívat sirup z rýmovníku

Sirup z rýmovníku nemusíte užívat jenom v době nachlazení. Jak již bylo zmíněno, umí i posilovat imunitní systém. Proto si ho přidávejte nejen do čaje místo medu, ale také do vody, sodovky nebo si s ním přislaďte ovesnou kaši, jogurty nebo jinou formu zdravé snídaně.

O rýmovníku:

Jak užívat sirup z rýmovníku, recept na sirup z rýmovníku i to, jak dlouho vařit rýmovníkový sirup už víme. Pojďme si proto prozradit více o rostlině, která se pyšní tolika zdravotními benefity. 

Kořeny rýmovníku pochází až z daleké Austrálie. Ve volné přírodě byste ho však našli také v Africe, v jižní Asii nebo na ostrovech uprostřed Pacifiku (Tichého oceánu). Jedná se o rostlinu poměrně špatně rozpoznatelnou – řada lidí si rýmovník plete s klasickou mátou nebo meduňkou. Jeho vzhled se rovná něčemu mezi. Jeho listy jsou po okrajích zoubkovité, na povrchu má jemné chloupky jako zmiňované bylinky, s nimiž se často plete. Po promnutí lístků mezi prsty ucítíte vůni připomínající oregano, což ho od meduňky a máty odlišuje. 

Pěstování rýmovníku je velmi snadné, jedná se o nenáročnou bylinu spokojenou na každém místě. I proto řada pěstitelů po rýmovníku bez rozmyslu sahá. O tom, jak tuto bylinku pěstovat, jsme se více rozepsali v článku: Jak pěstovat rýmovník: Kompletní návod pro pěstování rýmovníku. 

Napsat komentář