Minerální kosmetika byla vyvinuta v USA jako přípravky určené k používání po výkonech plastické chirurgie.
Protože ženy, které absolvovaly výkony mikrodermatologie, laserového peelingu, botoxu atp. byly nespokojené, že po výkonu je pokožka podrážděná, citlivá a není možné na ni používat bez problémů běžnou kosmetiku, časem vznikly kosmetické přípravky, které se skládaly z čistých minerálů.
Ukázalo se, že jsou skvěle snášeny pletí po plastických zákrocích a jsou vhodné i pro normální typy pleti.
Přípravky se staly hitem v USA, hlavně díky propagaci celebrit jako je Victoria Beckham, Paris Hilton, Madonna a dalších a proto některé produktové řady přípravků byly velmi drahé.
Základní účinky minerální kosmetiky:
- prakticky nezpůsobuje a nepodněcuje alergii, na mramor nebo křemen může mít alergii pouze velmi přecitlivělá pokožka
- zaručuje ochranu před širokým spektrem působení UVA a UVB záření – až do SPF 20
- nedráždí pokožku, pomáhá při léčbě podrážděné či zapálené pokožky, po operacích, při akné,atopickém ekzému apod.
- je voděodolná, lehce smývatelná mycím gelem nebo pleťovým mlékem, lze s ní bez obav navštěvovat vodní lázně či bazén
- neobsahuje žádné přidané složky jako talek (mastek), tuky a oleje, parfémové kompozice a konzervanty, co již samo o sobě minimalizuje vznik rizika alergie. Z toho důvodu mají tyto hmoty velmi vysokou krycí schopnost, protože to jsou v podstatě zkoncentrované pigmenty.
- čisté minerály jsou antibakteriální, nepodporují například akné. Mají neomezenou dobu spotřeby, protože minerální látky nepodléhají rozkladu.
- líčení s ní je tak přirozené, že je doporučována i mužům (užívá ji mimo jiné i Tom Cruise)
- může být použita na jakoukoli část těla pro zesvětlení nebo zaretušování nedokonalostí
Minerální kosmetika obsahuje tyto složky:
- SLÍDA/MICA – je název pro skupinu minerálů vyskytujících se na celém světě ve formě velmi lesklých krystalků. V kosmetice se používají očištěné a rozemleté na prach. Slovo MICA pochází z latinského „Micare“, které označuje blýskavost či svit. Částečky slídy účinkují v kosmetických přípravcích jako malé hranolky či pyramidky, které odráží nebo rozkládají světlo a díky tomu lze skrýt nedokonalosti pleti, která se tak stane rozjasněnou a zářivou.
- OXID TITANIČITÝ/TITANIUM DIOXIDE – je to přírodní zřídlo bílého pigmentu. Také je nejlepším přírodním filtrem proti slunečnímu záření.
- OXID ZINEČNATÝ/ZINC OXIDE – má protizánětlivé účinky, pleti je příjemný a velmi dobře snášený, je také UV filtrem.
- OXIDY ŽELEZA/IRON OXIDES – v přírodě se sice vyskytují, ale jako přísada do kosmetických přípravků se pěstují pod dohledem v laboratořích, aby se vyloučilo a zabránilo znečištění. Kosmetické produkty s obsahem této složky mají překrásné, přírodní barvy země.
- PIGMENTY – v barvách zelené, modré atp., všechny zcela netoxické, anorganické a hypoalergenní.
Minerální kosmetika by neměla obsahovat konzervanty, tuky a oleje s výjimkou přírodního oleje užívaného k lisování práškových hmot, například jojobový olej.
Talek (Talc) však vhodný není, i když je to také minerál. Proč? Není sice škodlivý, ale někomu může způsobovat zanášení pórů a není to nezbytně nutná ingredience ve složení.
Dále by minerální kosmetika neměla obsahovat látky ropného původu, parabeny, nano částice, chlorid-oxid bismutý (Bismuth Oxychloride), syntetické parfémové kompozice, organická barviva – např. karmín E120 je nepřijatelný i pro vegany, přídavné objemové a pojivové složky nebo silikony.
Je pravdou, že silikony nejsou tradičně uznávanými složkami minerální kosmetiky, ale některé firmy ho do svých produktů zařazují. Časem se produkt skládající se ze samých minerálů může stát pro někoho hůře snášený či alergizující.
Osoby s velmi suchou pletí považují minerály za příliš vysušující a spadávající do rýh vrásek, proto někteří výrobci pigmenty do silikonů obalí. Takto je lépe snášen i osobami s přecitlivělou nebo suchou pokožkou.
Výrobky pro osoby s tímto typem pleti by měly obsahovat kyselinu hyaluronovou a ceramidy či peptidy, které zaručují hydrataci. Není doporučeno používat přípravky, ve kterých je obsažen kukuřičný škrob (Zea Mays), který absorbuje přirozenou kožní mastnotu a naopak je vhodný pro aknózní a trudovitou pleť.
Jinak je minerální kosmetika pro velmi suchou pleť nevhodná. Minerální kosmetika se vyrábí v široké škále barevných odstínů, v sypkých, lisovaných nebo krémových hmotách. Používají se a aplikují jako běžné kosmetické líčení, ideální pro nanášení jsou štětce s přírodním vlasem a houbičky z naturálních materiálů.
Výroba pouze z čistých a zcela přírodních složek není nejlevnější záležitostí, proto i produkty minerální kosmetiky jsou dražší oproti klasickým výrobkům dekorativní kosmetiky. V obchodech můžete narazit na celou řadu kosmetických produktů označených jako minerální.
Kvalita jednotlivých přípravků se ale podstatně liší. „Minerální“ může označovat jak čistě přírodní produkt, tak i ten, který minerály sice obsahuje, ale je jimi pouze odlehčena hmota běžných výrobků. Je proto důležité přečíst si důkladně etiketu, zkontrolovat si složení a vyhnout se nápadně levným a tudíž podezřelým produktům.