Trápí vás zánět průdušek? Nebo jste jen náchylní k rýmě či jinému nachlazení? Vaší pravou rukou se jistě stane mast z rýmovníku, která se maže na hrudník při problémech s průduškami nebo se stává masážní, když člověka trápí nachlazení. Otázkou však zůstává, jak vyrobit mast z rýmovníku?
Co budete potřebovat:
- 25 lístků rýmovníku
- 200 gramů tuku (může být vepřové sádlo nebo kokosový tuk)
Jak postupovat:
Recept na mast z rýmovníku nevyžaduje příliš mnoho surovin a postup je taktéž velmi snadný. Nejdříve se tuk rozehřeje a přidají se natrhané lístky bylinky. Na natrhání nezapomínejte, bylinka tím rychleji uvolní své aroma a účinné silice. Teplotu rozehřátého tuku s bylinkou udržujeme a necháme přibližně dvě hodiny louhovat. Během vaření sem tam promícháme.
Po zhruba dvou hodinách směs odstavíme a necháme vychladnout. Po vychladnutí zamíří na den do lednice.
Až uběhne čtyřiadvacet hodin, vracíme se ke stejnému postupu čili směs dáváme na plotnu a zahříváme, udržujeme ji poté ve zhruba stejné teplotě. Dalším krokem bude vychladnutí směsi, slití do připravených nádob nebo skleníček a uchovávání v chladu. Lístky bylinky je možné v masti ponechat, případně směs před nalitím do připravených nádob a skleniček sceďte, pokud lístky bylinky v masti vadí.
Použití masti z rýmovníku
Jak již bylo zmíněno, mast z rýmovníku se používá nejčastěji při léčbě problémů s průduškami. Namaže se na hruď a nechá se vstřebat. Případně se také používá jako masážní. Masírují se s ní chodidla v době, kdy člověka sužuje nachlazení. Tímto však léčivé účinky masti z rýmovníku nekončí. Rýmovník jako takový se pyšní celou spoustou dalších zdravotních benefitů. A když rýmovníkovou mast smícháte ještě s heřmánkem, zdravotní účinky se ještě násobí.
S rýmovníkovou mastí zbavíte svou kůži bolesti a urychlíte proces hojení. Ať už vás poštípali komáři nebo jste se spálili při vaření, v obou případech bude rýmovník vaší spásou.
RYCHLÝ TIP: Jak pěstovat rýmovník: kompletní návod pro pěstování rýmovníku
Účinky rýmovníku
Mast z rýmovníku jen dokazuje, že z rýmovníku si nemusíte vařit jenom čaj. I když je rýmovníkový čaj skutečně skvělý a chutný, zdravotní benefity rýmovníku je možné čerpat i jinak. Zmiňme si jeho další účinky. Nebojuje totiž jenom proti nachlazení a rýmě či se záněty průdušek. Umí toho daleko, daleko víc. Velmi často se o něm tvrdí, že je to zázrak v květináči, který navíc na okenním parapetu roste rychlostí blesku.
Pro zdravou kůži
Jak již bylo zmíněno, rýmovník ulevuje od bolesti a podrážděnosti kůže. Je velmi účinným bojovníkem proti ekzému, lupénce, mykóze na kůži, také pomáhá v boji proti lupům. Umí kůži nejen uklidnit, ale také zahnat její zarudnutí.
Pro zdraví ledvin
Věděli jste, že rýmovník je diuretikum? Umí odstranit přebytečné tekutiny z těla, tudíž nebezpečné a škodlivé toxiny nemají šanci. Budou odplaveny stejně jako přebytečné soli a přebytečná voda. Rýmovník tak napomůže zdravému fungování ledvin a pomůže i při léčbě případného ledvinového onemocnění.
Pro novopečené matky i ostatní ženy
Rýmovník je bylinka známá po celém světě. Domácí masti z rýmovníku se vyrábí v každém koutu světa. Dosvědčuje to i fakt, že v Indii jím novopečené matky podporují tvorbu mateřského mléka. Ženám však rýmovník vykazuje obrovskou službu, i když nejsou novopečenými matkami. Umí totiž ulevit od menstruačních bolestí, stejně tak ulevují od bolestí hlavy způsobených neutichající migrénou.
Pro bezproblémové trávení
Trápí vás často bolesti žaludku nebo jiné problémy s trávením? Doporučujeme trávení podpořit rýmovníkem, který blahodárně působí právě i na trávicí trakt. V jeho moci je léčit i syndrom dráždivého tračníku nebo ulevit od zánětu prostaty.
Další účinky rýmovníku:
- Proti stresu a úzkosti
- Pro zdravé ledviny
- Proti dýchacím problémům
- Snižuje horečku
- Podporuje vykašlávání
Kde se vzal rýmovník
Už víme, jaký je postup na rýmovníkovou mast. Sdělili jsme recept na rýmovníkovou mast, která efektivně zažene zánět průdušek i urychlí hojení popálenin a drobných ran. Nabízí se už jen otázka, kde se vlastně rýmovník, který dnes sídlí na okenních parapetech v každé druhé či třetí domácnosti, vzal?
Jeho kořeny sahají až do daleké Austrálie, ale našli byste ho dnes ve volné přírodě i na mnohých jiných teplých kontinentech. Třeba v Africe roste opravdu hojně a doslova nezadržitelně. Kde ho na druhou stranu nenajdete, jsou místa, kde převládá chlad, mráz a zima. Rýmovník je teplomilná rostlina, v chladu se jí nedaří.
Rýmovník vypadá trochu jako máta nebo meduňka, s těmito dvěma bylinkami se ostatně nejvíce plete. Co je však odlišující, je aroma bylinky. Když si lístky rýmovníku protřete mezi prsty, neucítíte žádný peprmint, ale spíše oregano. Díky svému tak silnému a specifickému aroma si rýmovník vysloužil přezdívku “kubánské oregano”.
Dobrý den, děkuji za recepty. Jen se chci zeptat: myslíte, že by bylo dobré listy rýmovníku do masti rozmixovat? Díky za odpověď.