Proteinový prášek je tělu alternativním zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů a hlavně aminokyselin Zkuste svoji pozornost zaměřit na konopný protein, který je o něco levnější a 100% přírodní.
Hned v úvodu článku je potřeba vypíchnout, že konopný protein není totéž co protein pro vrcholové sportovce. Takové proteinové prášky obsahují i vedlejší složky (např. pro výživu kloubů atd.), bohužel často obsahují i nežádoucí látky, které se do nich přidávají během výroby a které nemusí být pro tělo zdravé.
Proč tedy protein vlastně kupovat? Protože je to vydatný zdroj bílkovin, které tělo potřebuje. U sportovců je běžnou praxí používání proteinového prášku, protože pomáhá budovat svalovou hmotu a sílu. Protein také zrychluje metabolismus a pokud toužíte zhubnout, tak vám pomůže.
Proč konopný protein
Je vhodný pro vegany nebo kohokoli, kdo trpí alergií na mléčné výrobky (nesnášenlivost laktózy), ale i pro všechny ostatní, kteří potřebují tělu dodávat bílkoviny. Jeho výhodou je, že obsahuje přírodní vitaminy, minerály, vlákninu (podpora trávení) a 22 aminokyselin, včetně 8 esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže vytvořit.
Nemusíte se obávat konopný protein neobsahuje THC a proto neovlivňuje psychiku a není návykový. Mimo již zmíněných aminokyselin obsahuje velké množství antioxidantů, vitamíny ze skupiny B nebo kyselinu listovou (tvorba červených krvinek).
Proč ho užívat
Proteinové prášky si často pořizují sportovci, kteří chtějí zabránit úbytku svalové hmoty a zároveň chtějí rychleji regenerovat po namáhavém tréninku. Proto potřebují další zdroj bílkovin, které se jim ze stravy nedostávají.
Nejste vrcholový sportovec a říkáte si k čemu bude mě? Jde hlavně o zpestření jídelníčku, ochranu svalů a dostatek bílkovin potřebuje stejně tak tělo sportovce i NEsportovce. Jestliže toužíte zredukovat tělesnou hmotnost, protein vám bude chránit svalovou hmotu (tu ztrácet nechcete), zrychlí metabolismus a proteiny navozují pocit plnosti, takže oddálí pocit hladu.
Jak ho užívat
Z konopného proteinu se nejčastěji připravují různě ochucené koktejly, ale je možné ho přidat do pudinku, do kaše, do krémové polévky, můžete ho přidat do cereálií nebo do zdravých moučníků. Samotný prášek by se špatně polykal.
Jestliže nejste aktivní sportovec není nutné užívat protein v prášku až 3x denně, jak se píše v doporučeném užívání. To by bylo spíše na škodu. Jako zpestření jídelníčku postačí když si z proteinového prášku připravíte koktejl nebo si ho přidáte do snídaně každý druhý den.
Jak připravit proteinový koktejlu nebo snídani
Je to vlastně velice jednoduché. Samotný konopný protein má lehce ořechovou příchuť. Při přípravě koktejlu se budete tedy řídit aktuálním pocitem chuti. Já mám rád kávu, tak si připravuji kávový proteinový nápoj:
Kávovo-vanilkový shake
250ml kávy (dělám z instantní)
3 lžíce konopného proteinu
1-2 lžíce vanilkové zmrzliny
Vše dát do mixéru nebo šejkru a promíchat.
Protein si můžete přidávat i do ovocných džusů. Pije se to lépe než se samotnou vodou.
Proteinová snídaně
Já jsem se naučil snídat ovesné vločky. Kupuji si nasekané ovesné
vločky. Nasypu je do misky, přidám vrchovatou lžičku skořice a 3 lžíce
proteinu – smíchám to a pak teprve zaliji mlékem, aby vznikla kaše. Dám
na minutu do mikrovlnné trouby, protože vločky nasají mléko, tak ho
ještě trochu přidám a vydatná snídaně je hotová. Často do ni ještě
přidávám hrozinky nebo ořechy.
Konopný protein je takový malý zázrak, který můžete přidat takřka do všeho a jeho chuť ovlivní pokrm jen minimálně. Lidé ho často přidávají do tvarohových koláčů, palačinek, lívanců nebo se přidává do domácích proteinových tyčinek.
Musím užívat protein?
Tak to v žádném případě nemusíte. Bílkoviny získává tělo z běžné stravy, dostatek bílkovin z vyvážené stravy. Tady je bohužel u většiny lidí kámen úrazu, protože vyvážený jídelníček má jen málokdo, ale dostatek bílkovin potřebuje každý. V tomto článku jsem popsal, kolik bílkovin, ale i jiných živin by měl běžný člověk přijmout.
Zdravé stravování má být základ, ale často máme nedostatek času a tak je tělu potřeba pomoct dodat živiny i jiným způsobem, když se mu jich ze stravy nedostává.