Vděčná rostlina jménem rýmovník umí nejen zkrášlit interiér, ale také je to skvělý osvěžovač vzduchu či odpuzovač hmyzu. Pěstování rýmovníku není nic složitého nebo náročného, dařit se mu bude jak v rodinném domě, tak v menším bytě ve vysokém patře.
Podmínky pro pěstování rýmovníku
- Dostatečné světlo (i v zimě),
- sucho,
- žádné přímé slunce,
- pravidelná zálivka (hojnost se liší dle ročního období),
- nulový průvan ani výkyvy teplot.
Sázíme rýmovník
Pěstování rýmovníku začíná při sázení rostliny. Buď je možné ji vysázet ze semen, nebo pěstovat ze sazeniček. Doporučujeme sazeničky, u nichž je větší pravděpodobnost úspěchu. Ať už se ale rozhodnete pro to či ono, v obou případech platí, že je sázíte do zahradního substrátu s lehkou písčitou zeminou. V květináči pak umístěte rostlinku na světlé a spíše suché stanoviště.
Vybíráme stanoviště
Jak již bylo zmíněno, květináč s rýmovníkem postavte na světlé a spíše suché stanoviště. Ideálním místem je okenní parapet, kde se rýmovníku opravdu skvěle daří, a to nezávisle na tom, na jakou světovou stranu je okno orientováno.
I když má rýmovník rád světlé stanoviště, neznamená to, že ho máte vystavovat přímému slunci. Sluneční paprsky by mu mohly spíše uškodit než prospět, i když se jedná o dužinatou rostlinu.
Zaléváme rýmovník
Ať už jste se rozhodli pro pěstování rýmovníku venku nebo v bytě, v obou případech platí, že na zálivku nesmíte zapomínat. I když je pravdou, že rýmovník velice dobře snáší občasný nedostatek vody (naopak přelití mu nadmíru vadí, ovšem to každé pěstované rostlině).
Předtím, než rostlinu zalijete, prověřte si vlhkost substrátu. Pokud je až příliš vlhký, nechte zálivku na později. Pokud už se blíží k hranici suchosti, je čas na přísun vody.
Rýmovník se zalévá přímo do květináče, nikoli do mističky pod květináčem. Důvodem toho je fakt, že rostlina nesmí stát ve vodě. To by mohlo mít za následek uhnívání kořenů a zkázu celé rostliny.
Množíme rýmovník
Bylo pěstování rymovníku úspěšné a rozhodli jste se rostlinu dál rozmnožit, případně pak darovat blízkým? Pak se jistě ptáte, jak na množení rýmovníku. Rostlina se zásadně množí vrcholovými řízky, které ve vodě velmi rychle zakoření. Přesně v okamžiku, kdy rostlina vypustí své kořeny, je ideální čas na jejich vysázení do květináčů. A tím se opět dostáváme na začátek manuálu, jak pěstovat rýmovník.
Chyby při pěstování rýmovníku
I když se může jevit pěstování rýmovníku jako velmi snadné, přesto se můžou pěstitelé dopustit řady chyb, které rostlině nadmíru škodí. Chyb se dopouští především jedinci, kteří nevyčkali na odpověď na pokládanou otázku „Jak se pěstuje rýmovník”. Udělali velkou chybu, na kterou doplatí bohužel sama rostlinka.
Nedostatečné zaštipování
Jednou z chyb, které se dopouštíme při pěstování, je nedostatečné zaštipování rýmovníku. Podle mnohých zkušených pěstitelů je to největší nešvar začínajících zahrádkářů, kteří o rostlině mnoho neví.
Pokud se rýmovník nezaštipuje už na samotném počátku, bude rostlina zanedlouho dosahovat obrovských rozměrů. Jen málokterý začínající pěstitel si uvědomuje, že rýmovník roste raketovým tempem, a pokud se nezaštipuje na začátku, už jí pak nebude pomoci.
TIP: Jak tvarovat rýmovník.
I když rostlina rýmovníku roste raketovým tempem, platí to jen pro její listy. Pořád má jenom jeden šlahoun, který se po několika týdnech octne v situaci, kdy bude naprosto bez energie. Začne shazovat své listy, postupně bude žloutnout, a nakonec se zlomí. A bude po rostlině.
Až příliš málo světla
Už několikrát bylo zmíněno, že rýmovník ke svému spokojenému životu potřebuje dostatek světla (ovšem ne přímé sluneční paprsky). Pokud mu nedopřejete dostatek světla, opět to bude jeho smrt. Rýmovník patří k rostlinám, které lze označit za světlomilné.
Jejich dužinaté listy světlo opravdu potřebují, ovšem musí se přitom kontrolovat zmiňovaná zálivka. Hodně světla a nulová zálivka – to je další velký problém.
Průvan a prudké změny teplot
Čeho se bohužel dopouští i zkušenější pěstitelé, je časté přemísťování rostliny. Žádná rostlina nemá ráda, když se přenáší z místa na místo a když musí čelit prudkým změnám teplot. Právě změny teplot způsobí v rýmovníku zmatek a jeho vysílení. Pozor si také dejte na průvan, ten rýmovníku taktéž nadmíru škodí.
Jak poznat, že je s rýmovníkem něco v nepořádku?
Stejně jako každá jiná rostlina, i rýmovník se ozve, když je něco v nepořádku. Například když se pěstitel dopustí některé ze zmíněných chyb, umí se rostlinka osočit. Ke zhnědnutí, žloutnutí či až k černání listů dochází ve chvílích, kdy rostlina musí čelit výkyvům teplot, průvanu, mrazu nebo přemokření. Tak pozor na to.
Účinky rýmovníku
Jak pěstovat rýmovník už víme, ale proč rýmovník vlastně pěstovat?
Důvodem jsou jeho zdravotní benefity i jeho další vlastnosti. Pokud bychom se na rýmovník měli podívat ze zdravotního hlediska, je to bylina ulevující od rýmy, vysokého tlaku, srdečních potíží nebo od vysokého cholesterolu.
Co se týče jeho praktických vlastností, je to například příjemný osvěžovač vzduchu nebo odpuzovač hmyzu. Nejčastěji se vyrábí čaj z rýmovníku, mast z rýmovníku nebo med z rýmovníku.