Ať už chcete přibrat nebo naopak redukovat svoji váhu bez bílkovin se neobejdete. Rozhodně bez nich nezhubnete. Nezapomínejte proto doplnit bílkoviny do svého jídelníčku. Pojďme se tedy podívat, jaké potraviny obsahují větší množství proteinu a jak doplnit bílkoviny do těla.
Většinou si to neuvědomujeme, ale často trpíme nedostatkem bílkovin ve svém jídelníčku. Je jednodušší zakousnout rohlík se salámem, paštikou nebo těstoviny s omáčkou než si připravovat krutí steak. Jenže po čase váš organismus zeslábne, ale tělo naopak přibere nechtěná kila navíc. Bez bílkovin to prostě nejde, takže jaké jsou jejich zdroje?
Co obsahuje bílkoviny? Nejlepší zdroje proteinu
Maso, mléčné výrobky, luštěniny
Mezi významné zdroje bílkovin patří maso a mléčné výrobky. 100g kuřecího masa obsahuje 20g bílkovin – to už je téměř třetina doporučeného denního množství, které vaše tělo potřebuje (vycházím z výpočtu 1g bílkovin na 1kg váhy člověka, 80 kg člověk potřebuje denně minimálně 80g bílkovin).
Jídelníček má být pestrý proto nejde celý den jíst jen maso.
Zkuste cottage, nezrající sýr, který je téměř bez chuti. Protože je neutrální a můžete ho rozumně ochutit (slaně, sladce). Díky konzistenci jde konzumovat jako bílý jogurt, ale je daleko výživnější. Jedno 200g balení obsahuje asi 20g bílkovin.
Dobrým zdrojem bílkovin z mléčných výrobků může být měkký tvaroh, jedno jeho 250g balení co obsahuje 30g bílkovin. Osobně mi samotný tvaroh chutná, ale někomu jeho chuť a konzistence nemusejí vyhovovat. Je to snadné, tvaroh jde ochutit na všechny možné způsoby a smíchat takřka s každou potravinou.
Eidam 30%. Eidam je dalším mléčným zdrojem bílkovin, ale s jeho konzumací to nepřehánějte, protože obsahuje poměrně vysoké množství energie (přes 1000kj/100g), takže ho nekonzumujte ve večerních hodinách kdy už tělo nedokáže energii dostatečně využít.
Z luštěnin obsahuje nejvíc bílkovin čočka na 300g (obvyklá porce) obsahuje 24g bílkovin, ale je potřeba zdůraznit, že na totéž množství obsahuje celkem vysoký podíl sacharidů – 52g.
Co dál obsahuje bílkoviny
Dalším způsobem jak dodat tělu další bílkoviny mohou být proteinové prášky. Nepatříte-li do kategorie vrcholových sportovců doporučil bych vám konopný protein o kterém jsme nedávno psali, protože je to skutečně čistý protein bez dalších příměsí.
Konopný protein se může přidávat do různých moučníků, koktejlů nebo třeba do jogurtu.
Jak doplnit bílkoviny do těla?
Dodat tělu dostatek bílkovin je při uspěchaném životní stylu složité, ale ne nemožné. Buď začnete uvažovat nad svým jídelníčkem a dáte si práci s jeho přípravou nebo sáhnete po komerčních produktech, které jsou jednoduché na přípravu.
Jídlo co obsahuje bílkoviny a co jím já
Snídaně: ovesné vločky, skořice, 200g bílého jogurtu nebo cottage
Svačina: obvykle stačí ovoce
Oběd: Kuřecí maso na všechny způsoby, rýže nebo brambory
Svačina: měkký odtučněný tvaroh – často neochucený
Večeře: zelenina, vejce, tvaroh, cottage a jen lehce sacharidů
TIP: Proteinový jídelníček na týden
Aby se jídlo nepřejedlo
Jíst každý den to samé, i když na všemožné způsoby, se postupem času zajídá a proto doplňuji odkaz na nejlepší instantní proteinová jídla. Nejen, že jsou bohatá na bílkoviny, ale je to jiná chuť, jiná skladba potravy co mi obohatí mé chuťové rozhledy, ale není nejlevnější.
Dobrý den. Vážím 86,7kg.Snažím se zhubnout ale jde to moc pomalu. Jím hodně vařené zeleniny a málo ovoce.
Nesoustřeďte se pouze na zeleninu, bílkoviny, tuky a sacharidy jsou pro tělo také důležité. Zařaďte do života trochu pohybu a váha půjde dolů téměř sama 🙂
Dobrý den, vážím 75 kg, měřím 168cm, jemi 35 let a všemožně se snažím zhubnout. Začala jsem si zapisovat co jím. Vychází to cca na 1500-1700 kcal/denně. 55g tuku/denně, 150 sagaridů/denně a 60-70 g bílkovin/denně. K tomu jsem začala běhat. Za březen a duben jsem naběhala dohromady 80 km. A výsledek? Přibrala jsem 2 kila! Poradíte mi prosím, co dělám špatně? Děkuji
Že jste přibrala 2 kila nemusí znamenat něco špatného. Tělo začalo pravděpodobně nabírat svalovou hmotu. Když si rozpočítáte 80 km do těch dvou měsíců vychází to asi na 3,5 km při běhání 3x týdně. To není mnoho. Důležité je běhat minimálně 40 minut (lépe 60 minut) a to v pravidelných intervalech – nejlépe 3x týdně. Běhejte tak, aby jste byla mírně zadýchaná, ale mohla plynule mluvit. Pokud běháte způsobem, že máte „jazyk až na vestě“ – tedy sotva popadáte dech, je to špatné. Více zde: 4 nejlepší sporty pro hubnutí
Je mi 67 let. Celý život jsem štíhlá, váha od 54-60, ale teď když mi objevili zvýšený cukr a beru jen nejslabší prášek 1 denně na udržení správné hladiny cukrů v krvi, tak „hubnu“. Přemýšlím nad každým jídlem, abych nejedla nezdravě a navíc jsem asi ve věku, kdy ubývá svalová hmota. Nejsem sedavý typ, spíš hyperaktivní – turistika, běžky, kolo, cvičení, ale teď vážím jen 55 kg. Chtěla bych nabrat nějaké kilo nebo zvýšit svalovou hmotu. Jak na to?
Děkuji za radu.