Hubnutí v těhotenství: Co prospěje a co raději nedělat?

Hubnutí je i v těhotenství probírané téma. Ženy zkrátka během devíti měsíců nechtějí nabrat desítky kilogramů, které se jim budou posléze jenom velice těžce shazovat. Pokud se i vy aktuálně nacházíte v jiném stavu a chcete si udržet svou vytouženou postavu, je načase se tomuto tématu podívat trochu “pod pokličku”.  

Hubnutí nohou, hubnutí břicha nebo hubnutí boků – to nemusí být v těhotenství tabu témata. Přece jenom těhotenství sice znamená, že jste v jiném stavu, ale neznamená to, že byste se museli vzdát svých oblíbených pohybových aktivit. Právě naopak – neustálé polehávání a nedostatečnou aktivita vám i dítěti jenom škodí.  

Cvičit nebo necvičit v těhotenství? 

Že si pokládáte otázku, jestli v těhotenství cvičit nebo necvičit? Rozhodně ano! Už bylo nastíněno, že ženám neaktivita v jiném stavu spíše neprospívá, než prospívá. Pokud jste tedy byla zvyklá chodit do posilovny i před otěhotněním, nač se toho vzdávat. Jenom tedy ke cvičení přistupujte v těhotenství trochu jinak – opatrněji.  

Podle odborníků byste měli cvičit hlavně na pohodu. Je třeba si uvědomit, že zvyšování výkonnosti nebo samotné hubnutí není tak úplně cílem. Cílem je hlavně udržet se v psychické pohodě a prospět tím svému zdraví. Je třeba se vyvarovat několika cvikům, vyvarovat se přehřátí organismu a také dehydrataci.  

Hubnutí a cvičení v těhotenství má svá omezení 

I když pohyb jako takový zakázaný není, má svá omezení. Kupříkladu se musíte vyhnout několika sportům, k nimž by během těhotenství docházet opravdu nemělo. Mluvíme například o těch, při kterých hrozí vysoké riziko pádu. Hovoříme tedy hlavně o sjezdovém lyžování nebo o potápění, míčových hrách, také o jízdách na koni nebo o kontaktních sportech. Nevhodná je také jízda na kole nebo jízda na bruslích, kde opět hrozí zmiňované riziko pádu.  

Tím však výčet omezení nekončí. Je třeba si uvědomit, že každý trimestr má svá omezení. Zatímco během prvního trimestru se nedoporučují cviky, při kterých se otřásáte nebo visíte. Od druhého trimestru už byste neměli provádět cviky určené na břicho a od třetího se zase musíte vyhnout i cvikům na zádech, abyste se vyhnuli motání hlavy nebo nevolnosti (při cvicích na zádech dochází k utlačení dolní duté žíly).  

Cviky, které můžete cvičit 

I když to nyní vypadá, že omezení je tolik, že nemůžete dělat prakticky nic, není to tak. Můžete se uchýlit do posilovny a vyzkoušet některé cviky na konkrétní partie těla. Doporučujeme zejména 

  • Zanožování 
  • Unožování 
  • Kliky (nebo odlehčené kliky) 
  • Různé typy protažení 

Jaká další cvičení jsou pro těhotné vhodná? 

Cviky jsou jedna věc, cvičení nebo sport je věc druhá. Pojďme si proto odtajnit další činnosti, které mohou těhotné ženy provádět prakticky bez špatného vědomí či svědomí. Mohou se tak udržet ve formě i psychické pohodě.  

Cvičení na míčích 

Věděli jste, že existuje těhotenské cvičení na míčích? Jedná se o druh cvičení, který je i odborníky opravdu velice doporučován. Při pohupování na míčích se totiž uvolňuje i posiluje pánevní dno a případné nárazy jsou míčem utlumeny. Cvičení na míčích je jistá forma posilování i uvolňování zároveň, proto to jistě stojí za vyzkoušení.  

Plavání 

Plavání je sport, který se doporučuje všeobecně. Jelikož je hubnutí plaváním velice snadné, nacházíme stále více nadšenců do tohoto sportu. Pokud patříte k těhotným, nemusíte se tohoto sportu vzdávat. Plavání je totiž vhodné i pro ženy v očekávání. Podle odborníků se opět jedná o vhodnou formu pohybu, při které jsou tlumeny nárazy a při které lze provádět různé cviky zcela bezpečně.  

Pilates 

Vhodným cvičením je mimo jiné i pilates. Určitě tento typ posilování znáte, je to opravdu skvělý typ cvičení, při kterém se zpevňuje břišní svalstvo a také se reguluje krevní oběh. Těhotné ženy jistě ocení, že se při těhotenském pilates zabraňuje vzniku křečových žil, případně se zmírňují potíže způsobované tímto problémem.  

Těhotenská jóga 

Abychom náš seznam vhodných cvičení pro těhotné ukončili správně bez sebemenší mezery, vhodná je také těhotenská jóga. Ta je na hubnutí v těhotenství opravdu skvělá, protože pomáhá jak tělu, tak především naší mysli. Při józe jsme nuceni poslouchat své tělo, což je vždycky přínosné – nejen v těhotenství. Je však dobré na těhotenskou jógu zamířit ke zkušené lektorce, díky které se vyhneme případným chybám. 

POZOR – cvičení v těhotenství se některým ženám nedoporučuje 

I když bylo zmíněno, že cvičení v těhotenství je rozhodně skvělé, protože neaktivita je spíše na škodu než k užitku, přesto je třeba zmínit několik problémů, které mohou hubnutí v těhotenství naprosto zmařit a překazit. Mluvíme hlavně o zdravotních problémech, jež mohou snahu o udržení se v kondici naprosto zmařit.  

Kdy se nedoporučuje cvičení v těhotenství? 

Do cvičení se v těhotenství nepouštějte, pakliže máte astma nebo cukrovku. Stejně tak se nepouštějte do cvičení nebo sportování, pokud trpíte na srdeční nemoci. A samozřejmě pokud máte lékařem potvrzené nějaké těhotenské potíže, také se sportování a cvičení vyhněte obloukem.  

Proč není možné cvičit při zmiňovaných potížích? 

Možná se ptáte, proč není možné cvičit při zmiňovaných potížích. Přece jenom těmi problémy trpíte dlouhodobě a nikdy vám nedělaly při cvičení potíže. Pravdou ale je, že v těhotenství je to trochu jiné.

Pokud vás trápí astma, cukrovka, srdeční nemoci nebo jiné těhotenské problémy a přesto si zacvičíte nebo půjdete sportovat, může dojít ke krvácení nebo špinění, také se může snížit placenta nebo se zvýší riziko potratu. Také může zeslábnout děložní čípek nebo se zvýší pravděpodobnost předčasného porodu. 

Napsat komentář