Jak zhubnout bez cvičení v posilovně? Vyzkoušejte jinou aktivitu, například jízdu na kole. Jízda na kole a hubnutí jdou skvěle dohromady, už během jedné hodiny dokážete spálit neskutečné množství kalorií! Hubnutí na kole doporučují i odborníci, jelikož nenamáháte klouby tak moc, jako například při běhání.
Kolik kalorií spálíte jízdou na kole?
Mám raději chůzi, budu raději prodlužovat své procházky – říkáte si. Jenže obyčejnou chůzí, byť je to zdravý pohyb, zdaleka nespálíte tolik, co při jízdě na kole. Pokud mluvíme o hubnutí chůzí, mluvíme o spálení asi tisícovky kJ za hodinu aktivní chůze. Pokud ale mluvíme o hubnutí na kole, mluvíme o spálených 2500 kJ během hodiny! Pokud ujedete víc jak patnáct kilometrů, spálíte i daleko víc.
Na jaké partie se jízda na kole zaměřuje?
Cyklistika rozvíjí kompletně celé tělo, nehubnete tedy jen nohy, jak vám mnozí mohou tvrdit. Zabrat dostávají ruce i břicho, samozřejmě také zadeček. Formují se přední a zadní strany stehna, lýtkové svaly i hýždě.
Jízda na kole se tak zdá být tou nejlepší volbou. Aby však byly výsledky viditelné a abyste byli s výsledky spokojeni, je velmi důležité dodržovat několik zásad.
Zásady hubnutí jízdou na kole:
Správně jezte
Ne nadarmo se říká, že jídelníček je osmdesát procent úspěchu. To platí i v případě hubnutí jízdou na kole. Bez energie se neobejdete ani při tomto sportu, proto je velmi důležité sestavit si pestrý, a především výživný jídelníček. Tělo nesmí hladovět, radí odborníci. Kdyby tělo začalo hladovět, dostane se do stresu a energii si bude šetřit tím, že ji začne ukládat pro příště.
Odborníci také apelují, aby se jídelníček sestavoval s přihlédnutím na sportovní aktivitu, kterou vykonáváte, čili na jízdu na kole. V praxi to znamená, že svůj jídelníček zpestříte o komplexní sacharidy, které dodávají člověku energii na delší dobu. Po sportovním výkonu si pak dopřejte bílkoviny, jež jsou důležité nejen pro naše svaly. Bílkoviny najdete například v masu, luštěninách nebo si po jízdě na kole dopřejte alespoň proteinovou tyčinku, která však v sobě nebude skrývat velké množství cukru.
Hlavně se nehoňte
Mnozí začínající cyklisté se domnívají, že čím vyšší intenzita, tím více se zhubne. Jenže to není tak úplně pravda. Ano, vyšší intenzita znamená rychlejší spalování kalorií, na druhou stranu to také znamená, že energii si tělo začne brát brzy z cukrů. To povede k vyšší únavě, k většímu pocitu hladu, a nakonec také paradoxně ke spálení méně tuků.
V ideálním případě byste se neměli příliš honit. Raději si na kolo vymezte pár hodin týdně, které strávíte vytrvalou jízdou. Dejte si do těla na těžší cyklotrase, která nevede jenom po rovince. Ovšem v takovém případě nezapomínejte hlídat svou tepovou frekvenci.
Najděte si parťáka
Jízda na kole se někomu nemusí jevit jako příliš zábavná sportovní činnost. Pokud si však k sobě najdete parťáka, rázem vás cyklistika bude bavit. Během jízdy na kole nejen, že zhubnete, ale můžete také se svým parťákem probrat prakticky všechno, co vás trápí nebo co je u vás nového. Cyklistika bude tak jakousi formou terapie nebo jen příjemně stráveným časem s člověkem, kterého máte rádi.
Když budete mít parťáka, nebudete se muset do jízdy na kole nutit. Při zdolávání kopců se budete vzájemně “hecovat” a dosáhnete daleko lepších výsledků.
Jak často jezdit, abychom zhubli jízdou na kole?
Jak již bylo zmíněno, jízda na kole a hubnutí jdou skvěle dohromady. A jak často jezdit, abyste brzy viděli výsledky? Odborníci se shodují na tom, že chcete-li podpořit hubnutí jízdou na kole a vidět výsledky relativně brzy, měli byste se vydat na kolo i čtyřikrát týdně. Nemusíte se však přemáhat a zdolávat táhlé kopce. Stačí se projet po rovince protkanou mírným stoupáním. Když pojedete rychlostí patnáct či šestnáct kilometrů za hodinu, je to zcela dostačující.
Co je však podmínkou, je jízda alespoň hodinu v kuse. Metabolismus se začíná zahřívat až po několika minutách (někdo tvrdí, že až po půl hodině), tak aby cyklistika k něčemu byla.
Cyklistiku protkávejte další sportovní aktivitou
Chcete zhubnout opravdu efektivně a rychle? Jízda na kole sice podpoří hubnutí, ale aby byl efekt rychlejší, protkejte ji další sportovní aktivitou. Ideální je například intervalový, několikaminutový trénink zvaný HIIT, který můžete vykonávat i v obývacím pokoji při sledování oblíbeného pořadu. Nebo si zvolte ve volných dnech posilovací cvičení, které bude zaměřené především na ruce a břicho.
Často se taktéž doporučuje podpořit hubnutí plaváním. Plavání je sportovní aktivita nenáročná a velice šetrná k našim kloubům. Vykonávat ji mohou i obézní jedinci, kteří z důvodu namáhání kloubů mají zakázaný například běh. Při plavání se hubne komplexně a zlepšuje se fyzička, což při cyklistice oceníte. Zvládnete najednou ujet o několik kilometrů více.
Při jízdě na kole se vyvarujte několika chyb
Aby byla jízda na kole opravdu jen přínosem a neničila naši páteř, respektive nezpůsobovala zdravotní potíže, je důležité se vyvarovat několika chyb, kterých se cyklisté velmi často dopouští. Právě ty stojí za prochladnutím, za bolestivými zády nebo za bolavýma nohama.
Špatně seřízené kolo
Pokud se cítíte po jízdě na kole rozlámaní, pravděpodobně ho máte špatně zřízené. Zejména řídítka nejsou se vší pravděpodobností vhodně seřízená. Problém může být i ve sklonu sedla.
Až příliš prudké brzdění
Při jízdě na kole pamatujte také na to, jak brzdíte. Pokud brzdíte příliš zprudka, ubližujete svému kolu, a nakonec i sobě (respektive ohrožujete sebe i své okolí). Raději brzděte zavčasu, zlehka a plynule.
Přeceňujete se
Mnozí cyklisté dělají tu hybu, že se přeceňují. Chtějí být stejně rychlí jako jejich zdatní parťáci nebo nechtějí jet pomalu, protože chtějí zhubnout. Jenže u cyklistiky je to stejné jako u každého jiného sportu – začínat se musí postupně.