Canisterapie dokáže pomoci mnoha skupinám klientů. Kromě působení na jejich fyzický stav se tato terapie odráží také na jejich psychické pohodě. Proč se na canisterapii dát a co musí splňovat pes?
Léčba psí láskou pro celou řadu klientů
Jistě jste se ve svém životě setkali s pojmem canisterapie. Pes je zde samozřejmou součástí samotného procesu práce s pacienty a podílí se na léčení a zlepšování jejich stavu. Ale jak vlastně psi pomáhají?
Jedná se o ucelenou terapii pomocí psů, kteří se aktivně účastní pobytu s pacientem. Psí láska je zde zásadní – terapie je totiž založena na zlepšování psychického i fyzického stavu klienta. Nejčastěji se canisterapie využívá jako podpůrná léčba pacientů v hospici, v domově důchodců, v zařízení pro handicapované, nebo také v dětských domovech a ústavech.
Pomáhat můžete i vy
Pokud se vám tato činnost zdá být pro váš život smysluplná, můžete se i vy stát terapeutem. Je potřeba absolvovat kurz canisterapie. Je cílen na to, abyste byli schopni získat potřebné znalosti a dovednosti v této oblasti a mohli tak samostatně vykonávat činnost terapeuta. Zde zíakáte cenné znalosti z oborů zooterapie a psychologie. Canisterapeutický pes také musí prokazovat typické vlastnosti, aby tuto terapii mohl předávat.
Jaké vlastnosti musí pes mít?
Jaké vlastnosti vlastně musí splňovat váš pes? Terapeutický pes musí mít vhodný věk, za který je považováno stáří minimálně 15 měsíců. Pes musí také vykazovat výborný zdravotní stav. U psího společníka se pozoruje mimo jiné jeho klidné a vyrovnané chování, dobrá poslušnost a souhra s psovodem. Základ u každého zvířete je také jeho očkovací průkaz, ve kterém jsou uvedeny základní vakcíny proti běžným chorobám. Canisterapie tedy v rámci zkoušky vyžaduje základní požadavky, které splňuje klidné a zdravé zvíře.
Existují ideální plemena?
Základy canisterapie v historii provozovala zejména vhodná plemena, která mají požadované povahové vlastnosti ve svém standardu. Pro potřebu výcviku jsou tak vhodná například ovčácká plemena. Dále se využívají také skupiny retrieverů nebo kolie.
Pro výcvik je ale možno zvažovat výcvik kníračů, pudlů, terierů či boxerů. Vždy se ale posuzuje každá individuální osobnost psa. Nelze tedy tvrdit, že by některé plemeno bylo zvýhodněno. Rozhodující pro to, zda zkoušky dané zvíře vykoná, je jeho jedinečná povaha.
Canisterapie: co je dobré vědět
Pokud zvažujete, že byste si z canisterapie rádi složili zkoušky, je dobré vědět, že tato činnost většinou nepřináší příliš velké finanční ohodnocení. V některých případech dokonce canisterapie nepřináší žádný plat. U řady organizací ale finanční ohodnocení získáváte, jelikož jsou placeny z nadačních fondů, které mají k dispozici přístup k darům svých přispěvatelů. Většinou tuto činnost provozují lidé, kteří v ní vidí smysl života a pomoc lidem v nouzi jim není cizí.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Hubnutí chůzí: Jde to? Jaké mohu očekávat výsledky?
Pes bude nadšený
Canisterapie pro děti i dospělé vám přináší nový rozměr života. Zatímco pracujete na zlepšení psychického i fyzického stavu svěřených klientů, máte z toho užitek vy i váš pes. Canisterapie přináší potřebný výcvik vašemu psovi, který vám umožňuje spolu trávit více času a mít tak prostor pro vzájemné obohacení. Psa je nutné vždy respektovat a nepřetěžovat jej, aby ho pobyt s klienty skutečně bavil. Nadšený pes přináší radost nejen vám, ale také vašim klientům.
Canisterapie je prospěšná pro všechny zúčastněné. Zatímco do vašeho života vstupuje nový podnět a radost, váš čtyřnohý přítel získává vaši pozornost, a vaši klienti radost, kterou jim psí láska dokáže přinést. Myslíte si, že je to přesně to pravé pro vás?
Mám úžasnou klidnou fenku (16 měsíců)staffordširského teriéra, která je tak přátelská a milá ,že by se hodila k pomoci lidem Canisterapie. Můžete mi poslat kontakt, kde by mohla projít nějakým kurzem, aby se zjistilo zda by se na to hodila děkuji Bubníková