Kruhy pod očima
Nežádoucí kruhy pod očima dokonale zamaskujete použitím tekutého make-upu, který je o jeden až o dva tóny světlejší než je vaše pleť.
Pro výsledný efekt je velmi důležitý způsob aplikace. Malou vrstvu make-upu jemně vklepávejte do pokožky bříšky prstů v lepším případě houbičkou.
Ideální je ovšem použití korektoru, který je k tomu přímo určen. Korektor má být o tón světlejší než použitý make-up. Nanášíme jej jemnými poklepy pod make-up, houbičkou pak barevně sjednotíme do ztracena.
V případě výraznějších kruhů pod očima nanášíme korektor až na make-up. Korektor a make-up v oblasti pod očima nanášíme ve velmi slabých vrstvách, neboť mají tendenci usazovat se ve vráskách.
V případě vrásek okolo očí se v těchto místech vyhněte použití pudru, který by vrásky ještě zvýraznil.
Odstranění červených žilek v obličeji
Pro odstranění červených žilek v obličeji bude vhodné použití krémového krycího make-upu nebo pudrovo-krémového make-upu.
Na překrytí menších částí obličeje bude dostačující polotekutý make-up, který se dobře nanáší kosmetickou houbičkou. Odstín make-upu by měl odpovídat barvě pleti na světlých částech obličeje.
Tento základ přepudrujte. Pokud žilky stále prosvítají, tento postup opakujte do té doby, dokud pleť nebude barevně jednotná.
Důležité je make-up vklepávat, nikoli roztírat. Na překrytí žilek se dá použít také speciální zelený make-up, na který se pak nanáší krycí make-up v barvě pleti.
Nakonec nezapomeňte použít pudrovou tvářenku.
Odstranění pigmentových skvrn
Zásadně nepoužíváme krycí nebo velmi světlý make-up.
Pleť bude nejlépe vypadat při použití tónovacího krému nebo polotekutého make-upu teplé béžové barvy.
Ten barevně sjednotí přechody mezi pihami s ostatní pokožkou.
Dáváme ovšem pozor na to, aby odstín make-upu nebyl příliš tmavý a nebyl pak výrazný přechod v místě mezi obličejem a krkem.
Make-up vždy pečlivě roztíráme na okrajích do ztracena, aby splynul s ostatní pokožkou.
Světlá pleť
Používejte make-up v narůžovělém odstínu, nakonec přepudrujte světlým pudrem. Důležité je používání matné tvářenky v růžovém tónu, kterou nanášejte štětcem na lícní kosti, bradu i čelo.
Celkovému vzhledu prospějí oční stíny v červenohnědém tónu. Nezapomeňte pečlivě konturovat rty a pak použít rtěnku ve vhodném odstínu ladícím s ostatním líčením.
Malé oči
Nepostradatelné je použití bílé kajalové konturovací tužky, kterou vykreslete spodní víčko těsně nad řasami.
Používat můžete jakékoli oční stíny i s perletí, pouze se vyhýbejte příliš světlým a velmi tmavým odstínům.
Světlý stín můžete použít pouze v místě vnitřního koutku oka, který rozzáří váš pohled. Před nanesením očních stínů víčka silně přepudrujte.
Vyvarujte se používání černých očních linek. Příliš husté obočí vytrhejte, aby se zúžilo, je-li třeba jemně dotvarujte ne příliš tmavou tužkou.
Úzké rty
Tmavé a matné odstíny rtěnek nepoužívejte, rty naopak ještě více zmenší.
Nejdříve okolo rtů naneste plochým štětcem světlý korektor, který rozetřete do ztracena.
Pak rty přepudrujte a v místech, kde končí přirozená barva rtů je obkreslete konturovací tužkou v barvě o něco tmavší než je přírodní odstín rtů – nikdy ale ne za tuto hranici.
Každý, kdo se k vám dostane do blízkosti, tuto kamufláž okamžitě odhalí. Poté naneste rtěnku světlejší barvy nejlépe perleťovou. Aby nalíčení déle trvalo, obtiskněte rty do papírového ubrousku, případně ještě jednou jemně přepudrujte a postup opakujte.
Pečlivě vykreslete konturovací tužkou srdíčko na horním rtu. Do středu spodního rtu pak naneste trochu lesku. Ten rty opticky prosvětlí a zvětší.
Velký široký nos
Určitě nečekejte žádné zázraky, ale skutečně lze tvar nosu opticky korigovat. Budete potřebovat světlejší a tmavší korektor a make-up. Nejprve naneste make-up na celý obličej.
Nyní záleží na tvaru nosu. V případě dlouhého a širokého nosu naneste tmavší korektor po stranách nosu a na jeho špičku. Tmavší korektor na špičce nosu jej opticky zkrátí.
Na hřbet nosu pak naneste světlý korektor. Nebojte se toho a vše dělejte opatrně. Je třeba si dávat pozor na přechody mezi oběma barvami, musí splynout.
Na závěr celý obličej přepudrujte a na líčka naneste pudrovou tvářenku. Nejlépe je otázku korekce velkého nosu řešit s vizážistkou, která ukáže a naučí jak postupovat v případě optické korekce konkrétního tvaru nosu a také poradí jak modelovat tváře, rty a oči tak, aby obličej celkově působil harmonicky.
Také je vhodné poradit se s kadeřnicí, protože i účes hraje důležitou roli.
Modelování obličeje
V zásadě platí pravidlo, že tmavá barva zmenšuje, ustupuje do pozadí, světla barva naopak zvětšuje a rozšiřuje.
Mějte ovšem na paměti, že toto je práce spíše pro vizážisty a profesionály, pro něž to také není jednoduchou záležitostí. Tuto techniku bychom tedy měly perfektně ovládat.
Je nutné zvážit, jestli chceme do modelace obličeje vkládat námahu a časovou náročnost, nebo se raději svěřit do rukou odborníka. Většinou se tato práce vyplatí pouze na výjimečné večerní a slavnostní události.
Optickou úpravu – modelaci provádíme pleťovým podkladem ve světlých a tmavých odstínech a pudry ve více barevných variantách. Na místech, kde se použije světlého podkladu, musí se použít i světlý pudr, stejný postup je s tmavými místy v obličeji.
Před nanášením světlého nebo tmavého pudru je nutné použít pudr transparentní. Výsledek musí působit přirozeně.
Tímto způsobem se dá v obličeji korigovat např. široký nebo dlouhý nos, ploché nebo vysoké čelo, výrazná brada, kruhy pod očima, vystouplé lícní kosti, baculatý obličej apod.
Pro laiky bude pohodlnější obličej modelovat pomocí tvářenky. Ta vždy dodá celkovému vzhledu omlazení a oživení. Růž používáme krémovou nebo pudrovou.
Vždy záleží na podkladu. Použijeme-li např. pouze tekutý make-up, na něj nanášíme krémovou červeň, na pudrový základ použijeme pudrovou růž. Nemáme-li po ruce tvářenku, poslouží nám za tímto účelem třeba terakotový pudr.
Je třeba jej nanést opatrně a ve velmi slabé vrstvě, neboť barví velmi intenzivně. Na den používáme raději matnou tvářenku, k večernímu líčení se bude lépe hodit růž s perletí, případně třpytkami.